מי אנחנו הבעלי תשובה? | תשובה מאת רב ממשפיעי ברסלב

לפניכם שאלה שנשלחה על ידי בעל תשובה לרב חשוב מחסידות ברסלב (שאינו נמנה עם הבעלי תשובה).

נראה לנו שרבים מאד מהבעלי תשובה מרגישים כמו שואל השאלה, ותשובת הרב מאירת עיניים.

 

שאלה

לגבי הילדים של בעלי תשובה בעיית חוסר המקום המתאים למגורים וקהילה עדיין קיימת. אין להם קהילות "וירטואליות" וכבנים של בע"ת עם טבע יותר משוחרר ואמיתי, אין להם מקום ואין להם חברים. ולא משפחה. ולדוגמה בשבת אחרי הסעודות מה עושים?

מי אנחנו?

לא ברסלב שורשי עם מסורת, לא חרדלי"ם לא ליטאים לא ספרדים. מה עושים בשמחת תורה? בפורים?

הרבה לבד שקשה להם. ככה גם הסבירו לי ילדי הגדולים שהיה להם קשה בילדותם ונערותם. גם הקהילה השכונתית לא בדיוק קיבלה אותם.

תשובה

1. ברור שככל ויש צורך, ואכן יש, לגיבוש חברתי מעצים, יש לתעל את האנרגיות של תחושת הצורך לפעילות בשטח: ליצור כל מיני ארגוני נוער כאלו ואחרים עם פעילויות מגוונות משיחת חברים, שיעור, סיפור, ריקוד, יציאה להתבודדות בשדה, טיול לקברי צדיקים מדי תקופה, וכדומה. גם עבור בני הגיל שב"ה לא מחזיקים במכשירים חכמים קיימת אפשרות קלה מאד של יצירת קווי תוכן טלפוניים (דבר המקובל היום מאד בציבור החרדי, גם השמרני ביותר) עם מגוון תכנים מעניינים.

הקב"ה שותל תמיד בכל קבוצה בעלת כמות אנשים מספיקה את אלו המוכשרים לארגן פעילויות חברתיות שונות ואת אלו שבידם לסייע לכל הנדרש ("בממון, ברצון ובטרחה"), וכאן כמובן יש צורך תמידי בעקשנות ומרץ והתמדה (כפי שכל פעילות בעולם דורשת ו"לא יגעת ומצאת – אל תאמין", וכפי שכל מה שנבנה בכל קהילה יהודית נורמטיבית אחרת (ומהווה לפעמים מודל לקנאה ותחושת קיפוח בקרב בעלי התשובה) היא תוצאה של "דם עמל ויזע").

אם האנרגיה שמתבזבזת ל"קיטורים" (צודקים ככל שיהיו) היתה מיתרגמת לחשיבה יצירתית ופעילות בשטח (עם מידה כזו או אחרת של שיתוף פעולה והכוונה מצד המתאימים לכך) – ציבור בעלי תשובה היה הופך למוביל ומורה דרך להרבה (אם לא לכל) הקבוצות החרדיות והדתיות.

2. "מי אנחנו"? בדיוק מי שאנחנו. לא אמורים להיות מישהו ומשהו אחר ולא רוצים להיות מישהו או משהו אחר.

"אנחנו אנשים שכל אחד מאתנו הכיר וחווה הרבה מאד או את כל מה שהעולם שמחוץ לקדושה יכול להציע ובאיזשהו שלב בחיינו זכינו להכיר ולחוות את האמת ואת האור שבתורת ישראל ובחיים של חיבור לקדוש ברוך הוא ועזבנו את אורח החיים הקודם לטובת אורח החיים החדש, כשאנחנו מביאים אתנו אינספור איכויות ייחודיות שספגנו ואספנו לאורך כל הדרך מתחילתה ועד לקטע הנוכחי של הדרך ברגע העכשווי עם הפנים לעתיד של המשך בירור וחיפוש מתמיד. גם ילדינו קבלו מאתנו, כך או אחרת, את הייחודיות המיוחדת שלנו באותו אופן שכל אחד ואחת מהם קיבלו אותה".

האם "בעלי תשובה" זה שם קולע? יתכן שמאד. אם לא – אולי אפשר להושיב קבוצה של אניני טעם שיבחרו כל שם אחר שיקלע מדויק יותר וללכת על זה…

 

אהבתם? שתפו ועזרו לנו לגדול